Arbolet

Původní článek, datum psaní: červenec 2019

Toto bude asi poněkud delší a ne úplně jednostranné vyjádření. Proto jej prosím čtěte buď celé, nebo raději vůbec, zvláště pak pokud chcete tuto stránku někde použít nebo komentovat.

V jistém slova smyslu to bude ilustrovat mou “cestu” do a skrze svět kryptoměn a vystřízlivění ze sna. Ačkoliv jsem totiž rozhodně zastáncem krypta a věřím že se o něm má vědět a má se používat, není to tak, že by se jednalo o nějaký “nový a lepší svět”. Nový ano, ale určitě ne jednoduše lepší – je jen jiný.

Takže, jak a kdy ta moje “pohádka” s Arboletem začala? To už bude více než čtyři roky, ještě když byl projekt na doméně .cz. Tenkrát jsem se o něm dozvěděl na portálu Krize15, kde jsem četl článek o možném přínosu a využití kryptoměn s odkazem právě na Arbolet, jakožto českou peněženku. Nevěděl jsem o BTC vůbec nic (ale fakt vůbec) a hledal zdroj informací – nejsem ale žádný programátor nebo něco podobného, abych si přelouskal kód BTC a pochopil to z něj. Informací v té době sice bylo asi relativně dost, ale většina byla právě už odborněji založená nebo šlo o různé “výukové programy” a přednášky s nemalým vstupným. A nebo jsem možná prostě jen blbě hledal 🙂 Nicméně Arbolet nabídl hned tři v jednom – zdroj informací, peněženku a dokonce jejich zhodnocování. Dopr…. to je vysoké měsíční zhodnocení! Tak to je jasný, to je letadlo! Jo, tenkrát jsem byl tak blbě informovaný, že jsem ještě ani nevěděl, že ne každé podvodné schéma se nazývá automaticky letadlo – Arbolet nikdy nebyl a není Letadlo/Pyramida, pokud by to byl podvod tak Ponzi a to je rozdíl :). I tak jsem ale četl dál a i články o tom jak BTC letí průběhem času nahoru naznačovaly něco jiného. Arbolet navíc v té době pokud vím neměl ještě klasickou BTC peněženku, ale měl to jen vyjádřené ve fixaci na fiat – s růstem hodnoty BTC tak dávalo smysl, že by těch procent mohli dosáhnout ve zhodnocení tohoto fixovaného fiatu. A tak jsem po čase něco vložil, tehdy skrze ještě Simplecoin (to bylo v době, než začal jejich svár – myslím že Arbolet dokonce Simple v té době dokonce doporučoval coby ověřenou českou směnárnu). A když se mi to do večera nepřipsalo, už si hryzal nehty, jakou jsem to udělal blbost – vůbec mi nedocvaklo, že když to já blbec pošlu v pátek večer, že ta směnárna to dostane až po víkendu a do té doby mi to nesmění a tím pádem nepošle 😀

A tak jsem psal na podporu Arboletu, kde mi tohle vysvětlili a mnoho dalšího také. A právě z jejich podpory jsem měl celkově velmi pozitivní dojem – psali lidsky, chápavě, vysvětlili mi to jako malému dítěti a to byla vítaná změna oproti povýšeným řečím od “expertů”, které jsem dostával jinde. A nejen důvod zdržení, ale i vše na co jsem se zeptal tehdy i později. Tenkrát ještě tuto podporu skrze mail zaštiťoval člověk s nickem X7, který byl a stále je jednou z vůdčích osobní projektu. I to bylo sympatické a že se se mnou baví někdo skrze přezdívku – já jsem dlouholetý hráč her, to mi nevadilo a přišlo mi to naprosto přirozené 🙂 Byl čas kdy jsme byli v kontaktu každý den třeba ve dvě ráno, jelikož oba jsme byli noční ptáci. Krásná to doba a já začal vidět úžasný svět nových možností. Učil jsem se, sbíral drobky informací a přijal i vizi a poslání Arboletu – vytvořit bránu a přístupový bod ke kryptoměnám pro úplně obyčejné lidi (pokud vidíte paralelu s tím, o co se snažím na tomto webu, nebojte, dostanu se k tomu později). Na zhodnocovacích vrstvách naskakovaly “úroky” a já měl dobrý pocit, že pomáhám a vydělávám. Postupně jsem se zapojoval do diskuzí a snažil se pomáhat ještě méně zkušeným členům.

Nachomýtl jsem se pak i k nejedné diskuzi s “hatery” a snažil se s nimi argumentovat a dojít k vzájemnému porozumění, nebo je i přímo přesvědčit, že se mýlí a mají dát té myšlence šanci. Na mou “obranu” – snad žádný z nich nikdy neměl nějaký relevantní argument proti Arboletu. Většinou šlo o povrchní řeči typu “je to podvod, to je přece jasný každýmu kdo není debil” nebo “je to podvod, protože to je moc výhodné”. První z nich nestojí vůbec za řeč a druhý je trochu paradoxní – obecně to o investičních projektech sice samozřejmě platí, ovšem krypto dokáže šílené kousky v cenových výkyvech a udělat na něm při šikovné práci takové zhodnocení není nemožné. Nikdo z nich pak neměl dostatečně otevřenou hlavu, aby pochopil, že nestačí říct “je to tak protože jsem to řekl a musíte mi věřit a když ne, tak jste idioti” – takový argument jsem neuznával dřív a ani nyní, protože to má jen takovou váhu, jakou má reputace osoby, která ho používá, ve vašich očích. A jelikož to říkají většinou Vám úplně neznámí lidé, stojí jen za mávnutí rukou. Ti o malinko zkušenější používali argument, že “je to podvod, protože nemáte privátní klíče” – ta absence klíčů samozřejmě je problém, což jsem si uvědomoval čím více jsem se do tématu dostával. Ale existují další celky, kde ty klíče k dispozici nemáte, máte v nich BTC a přitom nejde o podvody. Třeba burzy. Čili absence klíčů není sám o sobě důkaz podvodu, spíše podezřelý/nevhodný faktor.

Postupem času jsem pokračoval v podpoře členů intenzivněji a snažil se o osvětu v rámci projektu. Považoval jsem se za jednoho z těch “starších a aktivnějších” členů – ale pokud to někoho napadlo, tak ne, neznám identity zakladatelů Arboletu ani detaily jejich finančních aktivit 🙂 Do fyzična jsem zašel nejdále tím, že jsem nechal udělat reklamní předměty s tématikou Arboletu v podobě hrníčků, tužek a klíčenek. Chvílemi to bylo vystaveno i na této doméně, což je trochu úsměvné, ale proč ji nyní nevyužít jinak a třeba lépe, že? Ale nebojte, na těch předmětech jsem nikterak nevydělal, “prodával” jsem je členům za cenu nákladů na výrobu a dopravu v rámci šíření povědomí a ne vše se “udalo”, takže jsem v mínusu, ale to už je to poslední do by mi vadilo 🙂 Nyní už to samozřejmě nedělám, protože momentálně dle mého Arbolet určitě nestojí za šíření povědomí o něm a nemohl bych to tak dělat s čistým svědomím.

A proč Vám to sem všechno píšu? Protože se snažím vysvětlit, že jsem Arboletu opravdu dříve věřil (a klidně mě mějte za naivního blba) a považoval ho za jistý symbol. Dal mi zkušenosti a osvěta, kterou dělal, byla opravdu v jisté fázi pro kryptoměny na českém a slovenském poli přínosem. Málokdo z těch “expertů” totiž cílil se šířením povědomí na naprosto obyčejné lidi. A to mi bylo velmi sympatické a viděl jsem v tom větší smysl. Masová adopce krypta totiž nikdy nemůže přijít, pokud si “novodobá elita” (myšleno tito experti na kryptoměny) bude sedět na svém písečku, odborně to mezi sebou probírat a řešit, ale většina lidí zatím nebude mít o existenci a funkčnosti ponětí. Vymezování Arboletu vůči bankám bylo na můj vkus až moc agresivní, ale chápal jsem ho jako projev rebelie a svobody. Vše, čím jsem se snažil podpořit Arbolet mělo podpořit i tuto vizi – šířit povědomí a s ním nesoucí se možnost finanční svobody pro lidi. A vše výše zmíněné jsem dělal jen s nejlepším vědomím a svědomím. Tomu, že je to správná cesta ostatně věřím dále, jen nevím, jestli tomu věří i Arbolet.

Jeden z hlavní argumentů vůči “haterům”, který jsem dříve používal, bylo že “i když někdy pomalu, tým Arboletu vždycky splnil co slíbil” – a dlouhou dobu toto byla opravdu pravda. Toto se začalo měnit necelý rok zpátky a několik měsíců zpátky (od data psaní tohoto článku) to pak začínalo být výrazně vidět. Nesplněné sliby se kupí, nové se někdy ani nedodržují a hlavně se každou chvíli mění přístup k nim i k lidem a plány do budoucna. Zatímco dřív byl závazek vůči lidem a jejich svobodě svatý, nyní se mi to tak už nejeví a začínají převládat jiné principy. A důvody, které Arbolet uvádí a na které se odvolává kolikrát nedávají smysl ani pro obyčejného člověka, natož pro někoho kdo se lépe orientuje. Ovšem fakt, že je Arbolet nyní už dlouhodobě (více než půl roku) finančně neschopný pokrýt požadavky svých uživatelů a zadržuje jim prostředky, je alarmující. Dokázal bych za určitých podmínek takovou situaci pochopit i tolerovat – ne stále, ale nějaký čas ano, ale jen já za sebe, nemluvím za ostatní. Ty podmínky jsou ovšem naprostá upřímnost a otevřenost v tom, proč k problému došlo a to naplněno nebylo. Naprostý zlom v mém postoji zapříčinilo pak zamýšlené řešení problému způsobem, se kterým většina lidí nesouhlasí, ale vedení nepřipouští diskuzi, i když se přímo dotýká nakládání s prostředky klientů. Veškerá deklarovaná svoboda a respekt vůči lidem z komunity (nebo spíše zbytky těchto principů) tím letí z okna a z původního ideálu zůstává už pramálo. Pokud vůbec něco. A na tomto se opravdu žádným způsobem podílet nehodlám.

Je to velmi hořká pilulka, kterou zvláště starší členové musí spolknout, ale za dané situace už určitě není na místě nějaký bezbřehý optimismus a slepá důvěra – už nejsou čím podložit.

Pokud čekáte nějaký “testament” a stručnější vyjádření pocitů, bylo by to asi toto:

“Vše, čím jsem podporoval Arbolet, bylo z víry v ušlechtilost jím deklarovaných principů svobody a vyjití vstříc těm méně zkušeným a technicky nadaným. Nelituju toho, že jsem se na tom podílel, protože jsem věřil v tu dobrou myšlenku a věřím v ní stále. Autor myšlenky se od ní ale odklonil tak zásadně, že s čistým svědomím není možné abych jej nadále podporoval. S některými věcmi, které dělá a především ten způsob jak je dělá, naprosto zásadně nesouhlasím a opakovaně jsem to vedení vyjadřoval. Má důvěra v projekt je tímto tak silně pošramocena, že bude trvat dlouho ji obnovit, pokud k tomu kdy dojde. Jsem vděčný za to co jsem díky nim získal a snažil jsem se to oplatit, ale to by z člověka nemělo dělat otroka. Svoboda, čisté svědomí a morální integrita je nad všechny prachy světa.”

Pokud bude mít někdo potřebu posmívat se mi za můj dřívější nebo i současný přístup – poslužte si. Nikdo nemůže vědět všechno a já se nikdy netajil tím, že nejsem neomylné eso a expert jako někteří z vás. Mé vlastní poučení i zklamání má pro mě daleko větší váhu, než vaše posměšky. Na začátku jsem byl noobík a naučil jsem se mnoho, i když ne úplně snadnou cestou. O to důležitější ale ta nabytá zkušenost je, takže asi tak 🙂

A do teď si nemyslím, že Arbolet byl od začátku plánován jako podvod. Myslím že šlo o dobrou myšlenku, která se ale někde ztvrtla, někdo možná něco podělal, ale místo aby vyšel s pravdou ven, raději vymýšlí psí kusy jak to zakamuflovat, aby neztratil svou pracně budovanou reputaci génia. Přitom jsme všichni lidé. Pravdu, jakkoliv trapnou, bych přijal a snažil se pomoci. To druhé ovšem ne.

Takže takto je to za mě. Protože určitě se najdou lidé, kteří najdou spojitost mé osoby s Arboletem. Ve výše sepsaných řádkách máte snad dostatečně vysvětleno proč tomu tak bylo i jaký přístup mám nyní. Neopisuji v něm celé dění v Arboletu, protože to by bylo daleko delší a jsou to informace, které si můžete zjistit i sami a nesouvisí s mou osobou.

A úplně nakonec – nejsem takový egoista, aby hlásal že Kryptos.cz má nějak nahradit nebo převzít štafetu od Arboletu v tom, co jsem na něm viděl jako dobré. Jsem si moc dobře vědom, že na to nemám schopnosti ani znalosti. Chci jen lidem předat co nejpřístupnější formou základní informace a tím jim trochu pomoci. Přispět svým málem, chcete-li. To je vše 🙂

 

Dodatek, datum psaní: červenec 2020

Půl roku po napsání předchozího textu, tedy na přelomu roků 2019/2020, ukončil Arbolet funkčnost své webové stránky. Přestože to chvíli ještě vypadalo na nějakou snahu od vedení projektu situaci řešit, nakonec i toto snažení a iniciativa ze strany komunity přišli vniveč a patrně se jednalo jen o zdržovací taktiku.

Lidem byly vnuceny pod nátlakem na možnou ztrátu všech prostředků ERC-20 tokeny P2PG od iniciativy P2PGuru, která měla být údajně revoluční a zajistit návrat financí. Převažující většina komunity si byla vědoma, že na tomto projektu nic revolučního není a jeho budoucnost není tak zářná, jak ji tým Arboletu s jistotou vykresluje. Toto byl důvod, proč se proti takovému řešení tolik z nás postavilo. Věděli jsme, že když přijmeme tokeny a P2PGuru to “zabalí”, na něj vázaná měna bude v konečném důsledku bezcenná. I proto vznikl pokus o vyjednávání jiného reálného řešení situace. V konečném důsledku ale vedení Arboletu dalo lidem na výběr “buď tokeny, nebo nic” a proto nakonec hodně lidí adresu peněženky pro ERC-20 zadalo, aby si uchovali alespoň nějakou naději.

Pro faktické doplnění, podle zpětné vazby několik jedinců opravdu obdrželo v prvních měsících 2020 i nějaké menší obnosy v BTC jako formu kompenzace ztrát. Jednalo se ale spíše prakticky jen o snahu oddálit ten nejtvrdší přístup větší části lidí k věci a udržovat iluzi snahy o řešení problému. Rozdělování P2PG relativně funguje, ale jeho hodnota je stále 0 a nevypadá to, že by tomu kdy mělo být jinak i proto, že “revoluční P2PGuru” se za tento půlrok pohnulo naprosto minimálně a tímto tempem není šance, že bude úspěšně dokončené ani v horizontu několika let. Jakákoliv konkurence s malým zdatným technickým týmem jej dokáže hravě předběhnout, i kdyby teď začínali od nuly.

Na Arbolet a jeho tvůrce bylo podáno trestní oznámení v ČR (a údajně i na Slovensku), které u nás řeší již specializovaný útvar pro kybernetickou kriminalitu v Brně. Bývalá komunita Arboletu spolu v omezené míře komunikuje na vlastním Discord serveru, ale pomalu se rozpadá i díky obrovskému množství toxicity od některých jejích členů, kteří v návalu zoufalství a neschopnosti vyrovnat se se situací obviňují a hází špínu na všechny ostatní kolem sebe, byť jsou na tom stejně nebo i hůře. Třešničkou na dortu jsou pak někteří “samozvaní hledači pravdy”, kteří jakékoliv podezření nebo informaci z druhé ruky nebo podanou ve špatné souvislosti považují a prezentují za důkazy ve svém pátrání po identitě vedení Arboletu. Tím šíří dezinformace a ještě větší chaos a ztěžují komunitě nějak smysluplně společně postupovat a na něčem se dohodnout. Zde se bohužel ukazuje, jaké lidi si Arbolet do svích “sítí” natáhl. Ne “jen taková”, ale “i takové”.

Jak celý případ dopadne se uvidí a patrně to bude dlouhodobější záležitost. Pokud jste i Vy Arbem poškození a zvažujete připojení k trestnímu oznámení, nyní by Vás již měla být schopná nasměrovat jakákoliv služebna policie. Rozhodnutí je jen na Vás.

Co říci závěrem? Přiznejme si, že jsme naletěli, ale nemá smysl se z toho hroutit. To zní možná směšně pro někoho, kdo v tom “zahučel” za velké peníze a je díky tomu skutečně v opravdu špatné situaci, ale to hroucení Vám s tím nepomůže. Ne že bych chtěl situaci zlehčovat, ale pragmaticky řečeno: špatný psychický stav, stěžování, nadávání a obviňování jiných lidí (myšleno samozřejmě těch, kteří za ten problém přímo nemůžou) ty peníze nevrátí. Je to pochopitelné, ale nic dobrého to nepřinese. Vezměme si z toho tedy alespoň poučení (ano, pro někoho bohužel vlemi drahé) a snažme se, aby bylo naším posledním takto získaným a byla to zkušenost, která nás uchrání od podobných problémů do budoucna.

A co bych vzkázal zakládajícímu týmu Arboletu a prakticky všem kolem této kauzy? Doufám, že dostanete přesně to, co si zasloužíte.