Litecoin (LTC)

Pokud Bitcoin budeme brát jako digitální zlato, o Litecoinu můžeme uvažovat jako o jakémsi stříbru. Možná to zní trochu jako klišé, ale je to více než trefné přirovnávání. Litecoin vůči Bitcoinu totiž, stejně jako stříbro vůči zlatu, má sice znatelně nižší cenu, ovšem má i dobré přepoklady pro to být běžně využívanější v praktickém ohledu – hlavně díky vyšší rychlosti plateb.

Jeho tvůrce, Charlie Lee (vtipně označovaný někdy jako SatoshiLite), jej vypustil do světa 7. října 2011 a jednalo se o jeden z první takzvaných Altcoinů. Tímto slovem se dnes označují prakticky všechny kryptoměny krom Bitcoinu, k němuž jsou právě ALTernativou (vyjimkou je pouze situace, kdy BTC předskočí jiná kryptoměna na prvním místě v tzv. tržní kapitalizaci, tato nová první měna pak také není technicky vzato alt – ale tím se zbytečně netrapte, to opravdu není životně důležitá informace, spíše jen perlička 🙂 )

Litecoin = Bitcoin x 4

Samozřejmě ne ve všem (např. ceně), ale tato jednoduchá rovnice platí u základních čísel. Tvorba bloku je totiž 4krát rychlejší než u BTC, tedy 2,5 minuty, což je významné plus pro praktické využití rychlých plateb. Celkový počet mincí je také 4krát větší, čili 84 milionů. I počet bloků vytvořených před půlením fixní odměny za jejich vytěžení je 4kráte větší. To v kombinaci s rychlostí znamená, že Litecoin půlí tuto odměnu každé čtyři roky, stejně jako Bitcoin.

Algoritmus scrypt

Toto je specifická vlastnost, kterou se LTC liší od fungování BTC. Tento scrypt vyvinul v roce 2009 Colin Percival z Tarsnap Inc a slouží k potlačení hardwarové náročnosti těžby – tedy orientaci čistě na výkon. Místo toho tento druh těžby vyžaduje k výpočtu velké množství paměti. Oproti BTC je tedy možné Litecoin reálněji těžit i na slabších zařízeních a k těžbě se používaly dlouho pouze grafické karty.

Toto s sebou neslo ale i značná negativa. Když po krytpoměnovém boomu v roce 2013 přišlo  v roce 2014 na trh speciální ASIC těžební zařízení, orientované a konstruované výhradně na těžbu LTC, navýšilo to nárazově celkový výkon těžební sítě tak výrazně, že malí těžaři bez těchto zařízení měli velké problémy v konkurenci uspět a to mělo značný dopad na popularitu měny. V kombinaci s krachem v té době jedné z nějvětších kryptoměnových burz Mt. Gox a prohlášením samotného tvůrce LTC, Charlie Lee, že Litecoin už nepotřebuje ani žádný vývoj, toto vše způsobilo masivní propad ceny – vlastně během roku spadl klesla z téměr 50 amerických dolarů na necelých 1,5 dolaru.

Tenkrát to mohlo vypadat téměř jako konec, ale od roku 2017 se LTC zase vzpamatovává a nabírá na síle i díky další vlně aktivity a aplikaci tzv. SegWitu (upgrade protokolu přinášející vylepšení funkčnosti). V současné době už je považováno za jednu z předních stálic kryptoměnové scény a je jednou z nejčastěji akceptovaných možností platby.

Základní čísla

Vznik: podzim 2011

Tvůrce: Charlie Lee

Celkové množství LTC: 84 000 000

Rychlost vytěžení bloku: cca 2,5 minuty

Odměna za vytěžení bloku: fee + 12.5 LTC