Kryptoměna


Jednoduše řečeno, jedná se o elektronické peníze – “měnu”, která funguje samostatně a není nijak závislá na klasických penězích (těm se říká fiat). Tato elektronická měna nemá žádnou fyzickou podobu (bankovky, mince) které slouží jako platidlo, ale i platba probíhá čistě elektronicky, podobně jako například u bankovního převodu a je to prakticky ´jen´ hra čísel.

“Krypto” proto, že funguje na principu tzv. Asymetrické kryptografie – šifrování pomocí různých druhů klíčů, to ale není vůbec třeba znát pro běžné používání, to jen pro vysvětlenou. Důležité je, že tento princip zajištuje vysokou bezpečnost, která nasazuje nový standart.

První a zatím stále nejúspěšnější kryptoměnou byl a je Bitcoin (zkratka BTC), který celý tento trend a fenomén odstartoval v roce 2009.

Kryptoměn ale existuje dnes již obrovské množství, každý den vznikají a zanikají nové, odštěpují se poddruhy, mají různé vlastnosti a princip fungování – zkrátka a dobře je to džungle, kterou obyčejný člověk nestačí sledovat. Z tohoto důvodu je nejlepší začít se sháněním informací u těch, které jsou takové stálice – jmenovitě Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Monero. Teprve potom, až si člověk na tomto základu nabere základní povědomí a bude ho to zajímat, nic mu nebrání posouvat se dál a dál 🙂

Kryptoměny nabízejí široké možnosti i velká rizika. Není to určitě jen zářná lepší cesta, jak tvrdí fanatičtí zastánci, ale také to rozhodně není jen prostředek pro páchání trestné činnosti pro pár hackerů a kriminálniky, jak se snaží natlačit lidem do hlavy zastánci bank a úřadů. Pravda, jak to tak bývá, je někde mezi. Kryptoměny nabízí svobodu, kterou v bankách nemáte – banka Vám může kdykoliv zablokovat účet a i když se můžete soudit, nic to nezmění na tom, že se k těm penězům prostě nedostanete, dokud to neodblokuje. Kryptoměny (v drtivé většině, minimálně ty originální, které jsou k tomu přímo vytvářené) máte pod vlastní kontrolou, ale zároveň přebíráte i zodpovědnost s tím spojenou. Pokud Vám je kvůli Vaší vlastní neopatrnosti někdo ukradne, nebo naletíte podvodníkovi, není nikdo, kdo by Vám je vrátil (jako např. pojištění u banky). Každý si tak musí zvážit, jestli jsou kryptoměny zrovna pro něj vhodné a určitě se najde spousta lidí, která raději u bank zůstane. Je asi nejlepší mít povědomí o obojím a nesázejte všechno na jednu kartu. Využívejte to, co je pro Vás osobně lepší, ale mějte základní povědomí i o tom druhém, pro jistotou 🙂