Bitcoin (BTC)

Toto je první článek na toto téma – pokud nebudete některému slovu rozumět, nebo vědět co znamená, což se i předpokládá, klikněte na něj a otevře se Vám odkaz, kde bude význam vysvětlen.



Bitcoin je první kryptoměnou, dosud nejúspěšnější a je ikonou a hlavním představitelem celého tohoto fenoménu. Je považován za jakési digitální zlato a vývoj jeho ceny má i značný vliv na velkou část ostatního “krypta”.

Hotový koncept byl představen v říjnu roku 2008 a v lednu 2009 proběhla první transakce a byl vytěžen první tzv. blok (klikněte na odkazy pro vysvětlivky). Autorem je člověk, nebo skupina lidí, vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, který je stále v anonymitě. Přesto, že se během uplynulých let přihlásilo, nebo bylo označováno, několik lidí jako právě tento tvůrce, nikdy se to nepotvrdilo a zůstává dodnes neznámý – má k tomu své důvody. Dal totiž světu systém, který při správném použití umožní naprosto obejít banky a nebýt na nich závislý a je v mnoha ohledech i lepší.

Celá jednotka Bitcoinu dnes už stojí tisíce dolarů/eur, ale nezoufejte, nemusíte samozřejmě kupovat jeden celý 🙂 Stejně jako koruna měla haléře, nebo dolar má centy, BTC se dělí až na 8 desetinných míst – tato nejmenší jednotka, tedy 0,00000001 BTC, se nazývá Satoshi po svém zakladateli. Její hodnota je samozejmě proměnlivá, ale v době psaní toho článku je to asi 0,002 CZK (tedy za pomyslný český haléř si jich koupíte pět 🙂 )

Jak to tedy vlastně funguje?

Není to nic složitého pro základní pochopení, vážně ne. Stejně jako u mezibankovniho styku nemusíte vědět, jak přesně technicky banka zastřešuje a realizuje vaše transakce, nebo jak přesně funguje čip na Vaší kartě, tak ani u používání Bitcoinu nemusíte být nějaký programátor, nebo IŤák, abyste mohli jeho výhod využívat. Je dobré se vzdělávat, zvláště pokud chcete experimentovat a lépe se orientovat v celé problematice, to jistě ano, ale do samotného začátku stačí relativně málo – pochopit základy a dodržet bezpečnostní zásady. Dokud si nejste skutečně jistí, neposílejte peníze nikomu, koho neznáte a nevyužívejte služeb, kterým dostatečně nevěříte a nevíte o nich dost. Pokud existuje i sebemenší pochybnost, raději si pročtěte všechny dostupné informace znovu a pokud pochybujete i nadále, hledejte alertnativní možnosti a srovnávejte. O tom si ale řekneme více v samostatném článku. Teď už ale k základnímu fungování Bitcoinu a jeho sítě.

Jedná se o tzv. Peer-to-peer (P2P) systém, což prakticky znamená, že člověk zadá transakci a tu posílá přímo na účet druhého – bez jakéhokoliv prostředníka, který by ji mohl změnit nebo stopnout. Transakce sice potvrzují tzv. těžaři, ale ti ji nemohou změnit nebo zablokovat prostředky (jako může například banka), pouze ověří pomocí výkonu svých strojů její platnost (že výchozí adresa má dostatek Bitcoinů a adresa cílová skutečně existuje) výpočtem extrémně složitých a náročných matematických “hádanek” a tím zároveň zabraňují padělání transakcí.

Získat BTC je možno více způsoby, které si rozebereme ve zvláštních článcích. Nejčastěji se jednoduše koupí – smění za skutečné peníze v některé kryptoměnové směnárně, nebo na burze. Dá se ale i tzv. vytěžit, nebo například v malém množství “naklikat” na tvz. faucetech (cílené zobrazování reklam, klikání na odkazy apod.).

K tomu, abyste mohli Bitcoin poslat, či s ním zaplatit, potřebujete jen znát tzv. Bitcoinovou adresu (nebo jinak řečeno Veřejný klíč) protistrany. Tuto adresu si pro zjednodušení funkčnosti prostě představte jako číslo účtu. Ze své peněženky pak transakci jednoduše zadáte v požadované výši, vyberete výši poplatku a odešlete do blockchainu, který je vlastně jakási veřejná digitální účetní kniha. Po schválení a konfirmacích (ověření) se posílaná částka plnohodnotně připíše na adresu protistrany a je hotovo. Nic víc. Čekali jste to daleko složitější, co? 🙂

Hlavní výhody a nevýhody

Zde je třeba pochopit základní věc a to tu, že spousta aspektů Bitcoinu a kryptoměn obecně je dvousečná zbraň. Co tak pro někoho je výhoda a důvod používání, to pro jiného může naopak být nevýhoda a důvod, proč to nepoužívat. Toto je ale čistě na osobních preferencích každého z Vás. Já to zde sepíšu podle svého osobního postoje, ale vyhodnotit si to nakonec stejně musíte jen Vy sami, to za Vás nikdo neudělá 🙂

Vlastní kontrola, vlastní zodpovědnost

– velká věc je, že máte opravdu Vy a jen Vy kontrolu nad vlastními financemi. Pokud dodržíte zásady bezpečnosti a nikdo nemá přístup do Vaší peněženky, jen Vy můžete rozhodovat o tom, kolik a kam pošlete a jak s tím co máte naložíte. Není nikdo, kdo by Vám mohl prostředky zablokovat. Bitcoin je totiž tzv. decentralizovaný. Síť je provozována lidmi doslova po celém světě, z nichž většina se musí shodnout na nějaké změně v systému. Neexistuje tak žádná centrální autorita, která jej může svévolně ovládat. Když máte peníze v bance, pod kontrolou je 100% nemáte. Když Vám totiž banka (ať už sama nebo na příkaz jiné autority) účet zablokuje, můžete se sice soudit, nadávat a stěžovat si, ale to je tak všechno. V té situaci prostě na své peníze nemůžete, ať už ten důvod blokace je oprávněný nebo ne. U BTC tohle neplatí. Druhá stránka věci je ale to, že máte i větší osobní zodpovědnost. Máte svou kryptoměnu pod kontrolou, ale to znamená, že když o ni nějak přijdete, není nikdo, kdo by Vám ztrátu nahradil. Banka má své vklady pojištěné a existuje (i když za příplatek samozřejmě) možnost dalších různých připojištění škody na krádež a zneužití karty, neoprávněné použití účtu a tak podobně. Toto ale z principu u Bitcoinu není, protože když není centrálí autorita, není ani žádný ručitel za škody. Logické, že? To je právě ta dvousečná zbraň. Pokud tak například nalétnete nějakému podvodníkovi, nebo se někdo dostane k Vašemu heslu (či privátnímu klíči) a “vyluxuje Vám konto”, nebo i jen zadáte špatnou adresu nebo částku do platby, která projde, o své prostředky přijdete a není nikdo, kdo by takovou věc mohl “stornovat” nebo vymáhat je zpět. Za mě je toto výhoda a trochu teď zafilozofujeme, proč tomu tak je, dobře? Myslím si totiž, že lidé by měli mít nad svým majetkem kontrolu, ale i být zodpovědní za své činy a akce. Pokud dodržujete zásady bezpečnosti, velkou část rizika můžete eliminovat. Ale spoléhání na to, že v případě nedbalosti lidi “někdo” odškodní a problém za ně vyřeší, to v poslední době vede spíše k tomu, že oni si přestávají vlastní zodpovědnost připouštět, jsou lehkovážní a nedbalí. Tím si ubližují nejen finančně, ale ignorují i zásahy do svého soukromí a kvality života vůbec. Takže proto si myslím, že tento aspekt je dobrý a má i “výchovný charakter” 🙂

Globální platby a jejich rychlost

– jelikož transakce probíhá skrze globální (celosvětovou) síť blockchain a těžaře, nezáleží na tom, kdo komu platí. Lidově řečeno – jde to “nahoru do internetu a zase zpátky”. Zda posíláte peníze sousedovi, který bydlí o pár metrů dále, nebo na jiný kontinent, je tedy jedno. V praxi to znamená, že oproti bankám, kterým může trvat i několik pracovní dní poslat peníze do zámoří, je tam Bitcoinem dostanete za pár minut nebo desítek minut (podle výše poplatku). Stejnou rychlost to ale bude mít, pokud je budete chtít poslat sousedovi, nebo s tím zaplatit v místním obchodě. Tam je pak rychlejší použít platbu kartou nebo rovnou hotovost. Toto neberu jako klad nebo zápor, to je prostě fakt. Pro mezistátní/mezikontinentální platby a online platby je tak Bitcoin dobrý a často i efektivnější prostředek, na platby při osobním styku ale tolik praktický už není (ano, existují možnosti jak toto obejít skrze přednabité karty a jiné produkty, ale to není u nás tolik rozšířené a není to asi věc, kterou bych doporučoval nováčkovi nebo příležitostnému uživateli). Pro mě osobně je tedy spíše jakési digitální zlato a prostředek svobodného dlouhodobějšího držení a uchovávání hodnoty. Platím s ním když mohu, ale nežiju jen na něm za každou cenu 🙂

Vysoká volatilita

– neboli nestálost ceny. Zatímco Česká koruna má hodnotu prakticky danou a jste tím pádem schopní si spočítat “kolik máte na účtu rohlíků”, hodnota Bitcoinu je oproti tomu silně proměnlivá. Ze dne na den se mění i o jednotky procent (vyjimečných případech i desítky, ikdyž to je opravdu extrém, který se děje jen velmi zřídka) díky tomu, že se řídí čistě pravidlem základní nabídky a poptávky a nikdo mu cenu uměle neurčuje – je taková, na kolik si ji v průměru cení uživatelé sami. V praxi to znamená, že když si nakoupíte BTC za 10 tisíc CZK, za pár dní může mít tento stejný objem hodnotu 12 tisíc a nebo také 8 tisíc. Zkrátka kurzové výkyvy jsou tu daleko intenzivnější a znatelnější než u klasických fiat měn. Vysoká volatilita je příležitost pro obchodníky, kteří na ni mohou vydělat slušné peníze za krátkou dobu, ale pro obyčejného držitele znamená nejistotu držené hodnoty oproti zboží. Z dlouhodobého hlediska se BTC zhodnocuje a narůstá slušně, ale došlo i k několika masivním propadům, které cenu srazili silně dolů a vracela se zpět pomaleji – obě tyto možnosti je třeba brát v úvahu. Mnoho lidí do BTC investuje s dlouhodobým výhledem – nakoupí a pak se o něj nestarají, jen ho nechají ležet na peněžence a čekají, až za pár let bude mít několikanásobnou hodnotu. Takoví momentální výkyvy prostě neřeší a sází na dlouhodobý růst. Volatilita je proto klad pro obchodníky, relativně nepodstatná pro dlouhodobé držitele (protože dlouhodobě zatím cena spíše roste) a nevýhoda v podobě rizika pro krátkodobé/přechodné držitele. Samozřejmě nikdo, ani sebelepší analytik, neví jak se cena bude pohybovat dlouhodobě, kde se zastaví, nebo kam spadne a kdy přesně. Proto vždy před nákupem kryptoměn zvažte rizika všech možných scénářů, protože volatilita Vás může překvapit velmi příjemně i velmi nepříjemně.

Toto jsou tři základní věci, které byste měli pochopit, zvážit jejich vliv a přínos nebo zápor pro Vás a podle toho postupovat dál. Dle mého názoru Bitcoin rozhodně stojí minimálně za to, abyste o něm věděli základy a několik stovek si do něj zkusili bezpečně uložit. Když už nic jiného, získáte nové zkušenosti a poznatky a nikdy nevíte, kdy se Vám to bude hodit. V nejhorším případě si ztrátu pár stokorun může drtivá většina z nás dovolit a v tom lepším případě ty samé BTC za pár let prodáte za několik tisíc 🙂

Základní čísla

Vznik: přelom 2008/2009

Tvůrce: Satoshi Nakamoto (pseudonym pro anonymní osobu) 

Celkové množství BTC: 20 999 999,9769

Rychlost vytěžení bloku: cca 10 minut

Odměna za vytěžení bloku: fee + 12,5 BTC (do konce května 2020)