Fee (poplatek)


Na tomto není nic převratného, fee je prostě doslova (anglický výraz) poplatek za provedení transakce. I v tuzemské komunitě ale zlidověl a běžné se používá. Zřejmě zkrátka proto, že je to kratší a lépe se to vyslovuje, zkuste si to: -[fí]- nebo -po-pla-tek-? Co Vám jde snáz z úst? Tak to vidíte, vždyť jsme národ lenochů 🙂

Jako spousta dalších služeb, tak i hromada kryptoměn, včetně těch největších, má poplatky za transakce. Záleží na peněžence, kterou používáte, ale většinou se účtuje zvlášť nad rámec transakce a nestrhává se z ní. Čili zadáte k převodu 0,001 BTC, vyberete fee 0,00000123 BTC a z peněženky se Vám odečte 0,00100123 BTC a zatímco první část (0,001) dojde na Vámi zvolenou BTC adresu, druhá část připadne tomu těžaři, který Vaši transakci ověří a zahrne do bloku. Nic složitého na tom není třeba hledat.

Velikost průměrného fee je ovšem proměnlivá věc a závisí na vytížení sítě. Pokud je “malý provoz” a těžaři jsou rádi za každou transakci, stačí Vám poplatek klidně v hodnotě několika centů/desítek haléřů. V opačném případě, pokud je v síti hodně plateb, které čekají na schválení, průměrná výška se může vyšplhat v přepočtu až na desítky, nebo v opravdu extrémních případech, až stovky korun. Zde je ale velmi důležité to slovíčko “průměrná”. Nikdo Vám totiž nemůže diktovat, kolik máte dát své fee, ostatně lze zadat platbu i bez něj (i když to nedoporučuji z časových důvodů) a jeho velikost tak ovlivňuje pouze rychlost zpracování transakce. Těžaři totiž (logicky) upřednostňují platby s fee vyšším, protože na něm více vydělají, takže kdo ji chce mít zpracovanou co nejdříve, dává vyšší poplatek. Pokud Vám ale na rychlosti tolik nezáleží a stačí Vám, že platba dojde například až za pár hodin, druhý den, nebo i později, můžete dát fee jaké se Vám zdá přiměřené/za jaké Vám to stojí a momentální průměrnou hodnotu neřešit. Navíc pokud převádíte v rámci jedné služby (peněženka/burza) internímy převody, tak se většinou žádný poplatek ani neúčtuje, protože se jedná o tzv. off-chain transakce.

Velikost průměrného fee se neodvíjí od částky jakou posíláte, ale od datové velikosti transakce. Tu ovlivňuje například přiložení textové zprávy (ano, i to blockchain umí) a poplatek se tak nejčastěji u Bitcoinu udává ve formátu XXX Satoshi/Byte.

Průměrnou velikost BTC fee můžete sledovat například zde (bohužel anglicky): https://bitcoinfees.earn.com/