Ethereum (ETH)


Ethereum je jedna z předních stálic kryptoměnové scény, často přímo nazývaná její “dvojkou” – hned za Bitcoinem.  Tato pozice mu právem patří i podle takzvané tržní kapitalizace (celková hodnota všech mincí v oběhu), kde sice často zaostává za BTC mnohonásobkem hodnoty, ovšem má zároveň slušný náskok před měnou na třetím místě.

Jedním z hlavních důvodů tohoto dlouhodobého úspěchu je odlišnost Etherea od Bitcoinu či Litecoinu (a dalších kryptoměn na stejné bázi) a nová specifika, která do tohoto odvětví přineslo/přináší. Díky nim si získala tato platforma značnou oblibu a to i mezi lidmi, kterým BTC příliš nevyhovoval.

Žádná maximální zásoba a vliv těžby

Zatímco Bitcoin a jemu typově podobné kryptoměny mají dopředu jasně stanovený počet mincí (BTC např. necelých 21 milionů), které jsou průběžně uvolňovány do oběhu, u Etherea toto neplatí. Zde bylo naopak “předtěženo” velké množství mincí hned na počátku (v tzv. Genesis bloku) a další přibývají v podobě odměn pro těžaře neustále – maximální dosažitelný objem tedy neexistuje a toto číslo se stále zvětšuje.

Toto platí minimálně do doby, než by se přešlo z Proof-of-Work na Proof-of-Stake (tyto pojmy si vysvětlíme v samostatných článcích), o čemž se uvažuje. To by zjednodušeně řečeno změnilo způsob zpracovávání transakcí, současný způsob těžby by již nebyl potřeba a další mince by tím pádem takto nepřibývaly.

Zatím ale těžba probíhá standartním způsobem a je uživatelsky daleko přístupnější, jelikož na rozdíl od BTC, jehož těžařská síť běží téměř výhradně na různých ASIC zařízeních (speciální stroje určené přímo k těžbě kryptoměny), je možné Ethereum stále těžit přes grafické karty.

Chytré kontrakty

Jednou z obrovských výhod a důvodu oblíbenosti jsou tzv. chytré kontrakty (smart contracts), na síti Etherea hojně využívané. Jedná se o jakousi elektronickou obdobu smluv vyžadující spolupráci obou stran a umožňující vrácení prostředků v případě nenaplnění podmínek. To vše bez potřeby strany třetí, takže díky blockchainu dokáží nahadit např. externí právní služby.

Funkčnost je poměrně jednoduchá. Vytvoříte kontraktový příkaz s dopředu jasně definovanými parametry, jako je cena a datum splatnosti. Pokud jej druhá strana zaplatí, jste o tom jasně a díky blockchainu průkazně informování a zašlete jí na oplátku speciální klíč, který zadá do kontraktu – tím jej platně potvrdí, ukončí a Vám se uvolní na Vaši peněženku zaplacená částka. Tento systém je sice jednoduchý, ale velmi efektivní a bezpečný pro obě strany. Pokud Vám totiž Váš protějšek nezaplatí, jednoduše mu nezašlete onen klíč a kontrakt s přednastaveným datem vyprší. Pokud Vám naopak zaplaceno je, ale Vy nepošlete klíč, kontrakt se nepotvrdí a prostředky se vrátí plátci. A pokud je kontrakt oboustranně zdárně dokončen, ale Vy neposkytnete za platbu dohodnutou službu/produkt, je to zcela prokazatelně podložené vědomé pochybení z Vaší strany, jelikož toto celé probíhá na veřejné síti, kde je snadné ověřit a dokázat, kdo dodržel a kdo nedodržel svoji část dohody.

ERC-20 tokeny

ERC-20 je obrovský přínos se širokým využitím a velkým potenciálem pro krypto-komunitu a je to zároveň i důvod, proč se Ethereum nenazývá pouze kryptoměnou, ale i platformou. Umožňuje totiž každému vytvořit si na jeho blockchainu svůj vlastní token. I středně zběhlý uživatel si tak může zadat vlastní unikátní název, celkovou zásobu mincí a další údaje, zaplatí poplatek v ETH za založení a je mu vytvořena unikátní peněženka s těmito tokeny, kterou pak může využívat zcela dle libosti. Je tedy takto možné si vytvořit zcela vlastní kryptoměnu na tomto principu a využívat ji pro své potřeby např. v rámci firmy, komunitní projekty, crowdfunding či jakkoliv jinak je třeba. Standart ERC-20 je podporován například populárním pluginem pro prohlížeče MetaMask či hardwarovými peněženkami Trezor nebo Ledger.

 

Základní údaje

Oficiální spuštění: 30. července 2015

Tvůrce: Vitalik Buterin (hlavní představitel), Gavin Wood, Joseph Lubin

Celkové množství ETH (není konečné): 108,5 milionu (v době psaní článku)

Rychlost vytěžení bloku: cca 15 vteřin

Odměna za vytěžení blokufee + 2 ETH