Když vyvážíme pořizovací náklady, bezpečnost a potřebné vynaložené úsilí a znalosti, tak nejlepší cestou pro začátečníka k získání kryptoměn budou kryptoměnové směnárny. Nákup u nich probíhá úměrně rychle (nejdelší část procesu je mezibankovní převod, ten ale směnárny neovlivní) a na podobném principu, jako když si např. objednáváte zboží na e-shopu. Prostě objednáte co, za kolik a kam se má poslat a následně objednávku zaplatíte ze svého internetového bankovnictví. Ve většině případů Vám směnárna kryptoměny ani nedrží, jen smění Vaše peníze a odešle krypto na adresu, kterou si v objednávce zadáte.
Na to, jak jsou ČR a SR relativně malé území tu máme poměrně dost takovýchto “kryptocelků”. A i stále vznikají nové, ale dá se ale říci, že většina z nich nevydrží dlouho a do pár měsíců zase zanikne. Nejčastější příčinou toho je fakt, že nový a často ambiciózní směnárník zkrátka a dobře vidí možnosti nebo i jen zisk, ale podcení co vše je třeba dělat, aby to dlouhodobě fungovalo. Ať už se jedná o samotný technicko-funkční chod, zlehčování nutnosti dodržovat zákony a AML (Anti-Money Laundering – zákony proti praní špinavých peněz a financování terorismu, to se u nás bere velmi vážně a striktně, i když se to na první pohled nezdá) a nebo zásady ochrany pro bránění podvodům. U posledního si dovolím krátké vysvětlení – podvodník neokrádá přímo směnárnu, ale jiného člověka (o podvodech si uděláme samostatný článek). Když tento podvedený ale pak zločin nahlásí, banky často blokují účty právě směnárnám, protože je to poslední dohledatelný článek pohybu financí. Jelikož do blockchainu banky zasahovat nemohou, zkrátka vezmou za vděk blokací účtu směnárny bez ohledu na to, že ona podvod nespáchala a byla nevědomým prostředníkem. Ať už je pak tato blokace oprávněná či nikoliv, směnárna bez bankovního účtu nemůže reálně fungovat a pokud rychle nenajde alternativu, může ji to i zlikvidovat.
Bez přehánení se dá tedy říci, že kryptoměnové směnárenství v našich končinách není rozhodně žádná procházka růžovým sadem, i když na první pohled se to může jevit jako pravý opak. Je jen málo těch, kteří dokázali stále zesilující se problémy ustát a fungovat, i když ten boj je asi věčný. Povíme si o třech z nich, které byste měli znát a vědět o nich.
VirtualProperty je z tohoto trojlístku nejmladší a svou činnost zahájila asi v polovině roku 2017. V té době už bylo třeba prokousat se poměrně tuhou konkurencí a je jedna z mála, které se to povedlo a uchytila se. Svou zásluhu na tom má i přístup týmu stojícího za ní. Ten je poměrně malý, ale má velký zápal, chuť a především orientaci na zákazníka i jako člověka. Ačkoliv velmi dbají na dodržování bezpečnosti a legitimnosti transakcí, je směnárna uzpůsobena (a svým způsobem i orientována) i pro naprosté začátečníky a jednání vůči laikům a začátečníkům je velmi vstřícné a ochotné. Dá se říci, že jsou menší, ale snaží se pomáhat svým přístupem lidem vstoupit “do krypta” a tím si zároveň díky kvalitě služeb budují vracející se klientelu. To je přístup, který se mi líbí a je dobré ho podpořit a proto tuto směnárnu já osobně využívám a myslím si, že i pro nováčka je patrně nejvhodnější volba. I poplatky za služby mají dobré – nejlevnější na CZ/SK trhu ze seriózních celků. To je pak ovšem trochu dvojsečná zbraň, protože právě tou “co nejlidštější mírou” poplatků jim chod nevydělává tolik peněz, aby mohli expandovat tak rychle jako některá konkurence a platit si takové množství reklam a propagačních článků. Proto zůstávájí často nepovšimnuti a opomenuti.
Bitstock, nebo spíše pro většinu stále známější jako EasyCoin (vznik v roce 2014) je součástí holdingu WBTCB, který je jedním z největších subjektů na česko-slovenském směnárenském trhu. I když nutno dodat, že Bitstock/EasyCoin v současné době už není ani tak směnárna, jako spíše burza (rozdíl vysvětlen na konci článku), což jeho zařazení sem trochu zpochybňuje. Kvůli komplexnějšímu záběru WBTCB ale je dobré jej zmínit, protože se jedná o velkého “hráče”, se kterým se zkrátka musí počítat. Tato firma/holding totiž neprovozuje jen burzu, ale má i sít tzv. BTC-matů (fyzické obdoby bankomatů se zaměřením na obchodování kryptoměn) a navíc provozují tzv. Bitcoin banking, což je rovněž zajímavý počin. Není sice pro každého, protože ke svým BTC nemáte privátní klíč a spousta lidí tak dává přednost “svým vlastním” peněženkám, ale je to velmi zajímavá myšlenka. Obecně je tedy Bitstock/EasyCoin/WBTCB někdo, kdo poskytuje komplexnější škálu služeb a o kom je dobré vědět i kdyby Vám nějaký jejich dílčí projekt nevyhovoval.
A do třetice je tu SimpleCoin, který se může pyšnit titulem nejstarší české směnárny, která doposud funguje (už od roku 2013) a za to jim patří rozhodně respekt. Osobně jsem u nich nakupoval pouze jednou (od dalších nákupů me odradila vysoká hladina poplatků, které pak snížili v době, kdy začala přibývat konkurence) a vše proběhlo zcela v pořádku a směně se nedalo nic vytknout. Co mi naopak na nich poněkud vadí je jejich způsob sebepropagace a jistého elitářství. Zakladatelé “Simplu” byli zde u začátků a navázali mnoho kontaktů s dalšími průkopníky (zcela pochopitelně a logicky). Tomu se samozřejmě nedá absolutně nic vytknout, ale v rámci objektivity mi trochu vadí fakt, že z těchto kontaktů se zde utvořila jistá “elitní skupina”, jejíž členové vyzdvihují sebe navzájem rádoby nestranným a odborným způsobem i v dnešní době a je zde upřednosňováno právě vyzdvihování známého před objektivním hodnocením. Proto i dnes můžeme číst nové “nestranné” recenze a články na různých “nezaujatých” webech, kde se dočteme jak je SimpleCoin největší a nejlevnější, i když to není pravda. Je to jistá forma manipulace s obecným veřejným obrazem o situaci u nás, u které se doufá, že zůstane nepovšimnuta, protože plní svůj účel. Pokud se proti tomu někdo ozve, je to hned bráno jako útok na “elitu” a vzedme to od ní vlnu útoků na namítajícího či jím porovnávaný další celek s lepšími podmínkami. Vím, že se to takto v obchodě dělá, ale není to něco co já bych oceňoval, spíše naopak. Nechápejte mě ale špatně, práce a odvahy lidí ze Simplu si opravdu vážím a skutečně jsou po zásluze nejstarší fungující směnárnou u nás. Mají bezesporu svůj díl zásluh na tom, že u nás kryptoměny vlastní i obyčejní lidé a to je něco, co by neměli přehlížet ani jejich zarytí odpůrci. Nicméně výše zmíněné chování mi vadí až moc na to, abych je nějak doporučoval. Pokud Vám ale toto nevadí, SimpleCoin je opravdu tradiční a ověřený subjekt, kam se nemusíte bát peníze poslat, stejně jako do předešlých dvou na tomto seznamu.
Rozdíl mezi směnárnou a burzou:
Jednoduše řečeno, burza je místo, kde lidé obchodují mezi sebou. Vytvoří si tam účet, pošlou si tam prostředky a s nimi v jejím rámci manipulují. Jedni dávají nabídky na prodej, druzí na nákup a když se tyto nabídky setkají na stejné cenové hladině v požadovaném objemu, uskuteční se obchod a oba jsou spokojeni a obdrží požadovanou měnu/kryptoměnu. Své prostředky máte tedy uložené přímo na ní, což Vám je dává k dispozici okamžitě, ale na druhou stranu nad nimi nemáte 100% kontrolu a kdyby burza zničeho nic zavřela své brány, nebo ji někdo hacknul, můžete o to co v ní máte přijít.
Na druhé straně směnárna je prakticky vzato obchodník, u kterého si objednáte nákup nebo prodej, který následně zaplatíte a on jej realizuje podle jemu nejlepších možných dostupných podmínek na trhu. Většinou u toho sám využívá právě burzy, kde ale na rozdíl od Vás má díky svým vyšším pohybům a objemům lepší poplatkové podmínky a ty je pak schopný nabídnout i Vám, přičemž na tom něco i sám vydělá. Obchod přes směnárnu trvá většinou déle hlavně kvůli bankám, kde běžný převod (pokud se nejedná o stejnou banku) trvá i jeden pracovní den a mezistátní převody i několik dnů (ovšem pokud posíláte peníze na burzu z účtu, to také trvá tak dlouho, to jen obchody přímo na ní jsou pak rychlejší). Prostředky pak směnárna, na rozdíl od burzy, posílá přímo na Váš účet zadaný v objednávce a sama je nedrží.
Závěrem – naučit se orientovat na burze není určitě od věci, ale pokud do toho nechcete hned od začátku moc zabředávat, nebo neplánujete často obchodovat, směnárny pro Vás asi budou lepší řešení.