Blockchain


Sloučenina anglického block (blok) a chain (řetěz)

Blockchain je v oblasti kryptoměn základní stavební kámen velké části z nich a alespoň hrubě tušit, co to vlastně je, Vám opravdu velmi zjednoduší orientaci v tomto odvětví.

Jedná se o digitální decentralizovanou databázi – to znamená, že nemá žádnou fyzickou formu a není uložena na jednom místě, nýbrž je zjednodušeně řečeno “v internetu” a nahlížet do ní můžete pomocí různých portálů a tzv. explorerů (například Blockchain.com ). Tato databáze je vlastně jakousi obrovskou veřejnou digitální účetní knihou – jsou v ní zaznamenané všechny pohyby a stavy jednotlivých BTC adres/peněženek (samozřejmě ne jen BTC, ale jiných kryptoměn využívajících blockchain technologii – každá má svůj vlastní a my použijeme BTC v dalším vysvětlování jako nejryzejší příklad). Nové záznamy do ní přidávají těžaři, kteří pomocí svých strojů ověřují právě legitimitu a správnost transakcí a tyto po ověření do ní zapisují v pravidelných časových intervalech v tzv. Blocích.

Nahlížet do blockchainu může každý, kdo má přístup k internetu a prohlížeči v počítači (čili dnes prakticky každý) a stačí mu jen znát adresu BTC peněženky nebo tzv. Hash (podle toho co vlastně hledá). Z tohoto důvodu je dobré si chránit své soukromí a veřejně svou adresu peněženky nikde nerozhazovat, obzvláště ne ve spojitosti s Vaším jménem. V blockchainu totiž Vaše jméno nikde není, můžete (a spousta lidí to tak dělá) jej využívat zcela anonymně a ačkoliv si každý může podle adresy vyhledat Vaše pohyby BTC, nikdo neví komu vlastně ta adresa patří, dokud se za majitele Vy sami nějak veřejně neoznačíte. Toto se dá částečně řešit pomocí jednorázových adres, ale stejně je dobré si své údaje chránit. Své číslo bankovního účtu také nikomu neposkytujete na potkání a co teprve kdyby měl možnost si jen díky němu kdykoliv prohlédnout Vaše kompletní účetnictví že? 🙂

Pro lepší představu si blockchain můžete představit i jako obrovskou nekonečnou digitální kartotéku s veřejným přístupem. Může tam sice přijít každý, ale pokud nemá nějakou konkrétnější informaci o tom co vlastně hledá (název složky, číslo transakce, číslo účtu, čas zařazení do kartotéky apod.), tak nemá šanci to v té obrovské záplavě řad regálů a jednotlivých šanonů jen tak najít.

Z těchto důvodů je blockchain velmi užitečný nástroj a nezvratný důkaz  uskutečnění např. platby za zboží ale i důvod proč nebýt lehkovážný s poskytováním svých osobních údajů.