Monero (XMR)


Monero je v kryptoměnovém světě synonymem pro anonymní a soukromé transace. Také je známé specificky nízkým dnem potřebného výkonu pro těžbu a bohužel i coby vhodnější prostředek pro podvody.

Anonymita

Tato kryptoměna je totiž vyvinuta a zamýšlena speciálně pro zachování soukromí svého uživatele. Na rozdíl od Bitcoinu a jemu podobných měn využívá typ blockchainu, který je skutečně anonymní a není možné např. spojovat informace do větších souborů účetnictví. Můžete sice zveřejnit konkrétní transakci (např. jako důkaz platby pro dohodnutý obchod), ale není možné podle ní najít a zobrazit Vaši peněženku, její účetní pohyby ani její zůstatek, jako je tomu třeba u BTC, LTC nebo ETH. Tato skutečná anonymita dělá z Monera ideálního kandidáta pro ty uživatele, pro které je úplné soukromí zcela zásadním elementem.

To je pak bohužel trochu dvojsečná zbraň, jelikož tuto vlastnost hojně využívají různí podvodníci (scammeři) a zločinci. Ne nadarmo se Moneru přezdívá mimo jiné i “kryptoměna drogových dealerů”. Možná právě proto například Monero nenabízí většina tuzemských směnáren, jelikož v případě zneužití jejich služby by nebyly schopny dodat policii a dalším orgánům žádné doplňkové informace a jelikož už takto to mají v naší legislativě dost těžké, je pro ně přílišné riziko takovouto měnu zprostředkovávat.

Ale toto samozřejmě neznamená, že každý uživatel a držitel Monera je nějaký nekalý živel, to rozhodně ne. I zde platí, že se jedná pouze o nástroj s danými vlastnostmi a je na člověku, jak ho využije. Mezi jeho uživateli tak skutečně najdete i spoustu lidí, kteří si zkrátka jen vysoce cení soukromí a nic nezákonného nedělají.

Mikrotěžba

Jednou ze specifických vlastností Monera je jeho malá těžební náročnost. Zatímco u BTC a jiných kryptoměn je prakticky nemožné je těžit pomocí obyčejných počítačů, tak zde těžební algoritmus umožňuje obrovskou variabilitu a stabilní těžební proces i s naprosto minimálním výkonem. Pochopitelně odměna je mu úměrná, takže nevytěžíte moc, ale je to možné. Poměrně běžné je například tento kód vložit na webové stránky a lidé, kteří si je momentálně prohlíží a konzumují jejich obsah, těží na svých strojích po málu ve prospěch majitele oné stránky. Existují na to např. i přímo pluginy na redakční systém WordPress. Jedná se o vyloženě drobné částky, ale když se sejdou od větší masy lidí, může to být už znát. Může se tedy jednat o vítaný a inovativní nástroj pro skupinové financování webového projektu a jeho finanční podporu.

Zde ale velký pozor! Pokud byste něco takového chtěli provozovat Vy, tak nesmíte (skutečně nesmíte!) bez vyloženého uvědomělého povolení těchto uživatelů. I mikrotěžba totiž zatěžuje zařízení a zkracuje mu tak úměrně životnost. Pokud k ní tedy budete využívat takto stroje jiných lidi bez jejich vědomí a svolení, porušujete tím zákon. V případě využití takovéhoto modelu tedy trvejte na tom, aby návštěvníci Vašeho webu (aplikace apod.) věděli, co ta těžba zmanená a i jaká rizika krom výhod pro ně přináší. Pokud ale informovaní jsou a souhlas Vám i přes to dají, je to zajímavá možnost.

Bohužel, toto přináší další nešvar spojený s touto kryptoměnou – hodně vykuků tyto kódy vkládá na své různé weby bez vědomí uživatelů a případně i dělá viry/malware, které na takto infikovaném počítači těží i bez přítomnosti na konkrétní stránce. Díky malé náročnosti toto může zůstat i delší dobu nepovšimnuto. Jedná se pochopitelně o praktiky nelegální a nemorální a právě tito “zmetci” jsou jedním z důvodů, proč se solidní reputace u krypta buduje tak velmi těžko – protože dávají hodně lidem důvod, proč ukazovat na to špatné.

Technická vsuvka: Monero využívá algoritmus CryptoNight vycházející z protokolu CryptoNote a je cíleně vyvíjeno tak, aby odolávalo zvýhodňování ASIC těžebních zařízení.

Vznik

Původně se jednalo o “odštěpený” (tzv. forkovaný) coin z Bytecoinu, který byl pojmenovaný BitMonero. Představil ho uživatel s přezdívkou “thankful_for_today” v tomto vlákně na fóru Bitcointalk.org. Kvůli neshodám a rozepřím v komunitě následně zmizel a vývoj projektu převzala skupina vedená uživatelem Johnny Mnemonic, kteří zkrátili název na Monero (v jazyce esperanto to doslova znamená “měna”). Dnes má tým 7 vývojářů, z nichž pět si přálo zůstat v anonymitě a známý je pouze současný vedoucí projektu Riccardo Spagni a jeden další člen týmu, David Latapie.

Základní údaje

Datum spuštění: 18. dubna 2014

Tvůrci a známá jména: uživatel Bitcointalk.org s přezdívkou “thankful_for_today”, Johnny Mnemonic (vedl vývoj po zmizení představitele myšlenky), Riccardo Spagni (současný hlavní vývojář), David Latapie

Celkové množství XMR (není konečné): po dosažení objemu 18,4 milionu (květen 2022) bude konstatně narůstat rychlostí 0.3 jednotky za minutu (0.6 za blok)

Rychlost vytěžení bloku: cca 2 minuty

Odměna za vytěžení blokufee + 1.99 XMR