Transakce je přesně to co si myslíte – prostě jde o to “odkud a kam šlo kolik kryptoměn”. Na blockchainu se dají dohledat záznamy o nich v plném detailu a máte je pak před sebou jako na dlani. Vidíte adresu odesílatele, příjemce i tu patřící těžaři, na kterou odešly poplatky. Dále pak vidíte čas zadání, do jakého bloku byla zahrnuta, počet konfirmací i její velikost – zkrátka vše potřebné. Pokud ji vidíte, můžete se už přes tyto různé odkazy v ní i podívat na další údaje na jednotlivých adresách, nebo další transakce v bloku apod. a takto se blockchainem prohrabávat. Jak vlastně ale najdete přímo tu konkrétní transakci, která Vás zajímá?
Když pomineme možnost, že ve své peněžence máte prostě odkaz, na který si kliknete, jsou dva základní způsoby. Při obou využijete nějaký explorer (průzkumník) – např. v případě BTC Blockchain.com, kde do vyhledávacího řádku zadáte Vám známý údaj.
- Pokud víte adresu peněženky odesilatele nebo příjemce a čas zahrnutí do bloku, můžete si vyhledat tuto adresu a v ní pak podle času pátrat v seznamu po konkrétní transakci a najít si ji takto. Pokud není adresa používaná moc často, nebude to nic obtížného.
- O něco snadnější to je, pokud znáte přímo tzv. hash transakce, který zjednodušeně můžeme chápat jako jakýsi identifikátor konkrétního účetního pohybu (ano, já vím, že hashing je složitý proces, ale ten fakt začínající uživatel vůbec chápat nemusí, takže mě Vy zkušenější hned nekamenujte 🙂 ). Jedná se o dlouhý řetězec číslic a písmen, který v sobě má ukryté všechny klíčové informace a po jeho zadání do exploreru Vám vyhledá přesně tu konkrétní transakci. Není to nic těžkého. Tento hash byste měli mít vždy v nějaké formě k dispozici ve své kryptoměnové peněžence (samozřejmě jen pokud jste jedna ze stran v transakci figurujících, odesílající či přijímající 🙂 ) – pokud ne přímo formou odkazu, take alespoň textovou.